Výjimečná místa Země

červen 14, 2019

Itálie, ostrov Sicílie, Kaštan sta koní

Marketa Selinijana Napsal(a) 

Na východním svahu sopky Mount Etna, jen 5 km od kráteru roste pravděpodobně nejstarší známý jedlý kaštan na světě. Má nejméně 2000 let, odhadované stáří je kolem 4000 let. Obvod kmene měří 22 metrů, s větvemi je obvod stromu okolo 60 metrů. Dnes má kaštan tři kmeny. V roce 1780 se jednalo pouze o jeden kmen, který se později rozdělil na více kmenů s prázdným prostorem uvnitř. Všechny kmeny však sdílí jeden kořenový systém. Kaštan je spojen s legendou, kdy se pod ním během bouřky ukrylo 100 jezdců, kteří doprovázeli středověkou královnu Giovannu z Aragonu. Díky tomu získal kaštan své jméno Castagno dei Cento Cavalli neboli Kaštan sta koní.

Na cestě ke kaštanu nás zastihla velká průtrž mračen. Celá Etna se ponořila do mlhy, na vrcholku padal sníh (září) a silnice byly místy neprůjezdné. Museli jsme čekat, až voda opadne. Když jsme prokličkovali úzkými serpentinami, přivítala nás zapadlá víska, kam zamíří obvykle pouze milovník stromů. Žádného jiného turistu bych tu neočekávala. Dostat se do vesnice vyžaduje totiž jistou dávku odvahy a adrenalinu. Když už tu pak člověk je, od stromu vede vinicemi turistická stezka k dalším vzácným stromům oblasti. Tu jsme si z důvodu deštivého počasí nechali na jindy. Před vandaly strom chrání vysoký plot. Nízký plot lidé nerespektovali. Je to sice nepříjemné opatření před milovníky přírody, ale občas to nejde jinak. Strom jsme tedy pozdravili pohlazením po větvích.

Kaštan sta koní považují někteří botanici za nejstarší a největší strom Evropy. Zcela určitě je největším v Itálii. Je záhadné, že strom ještě nezemřel, zdravé kaštany umírají ve stáří kolem 1000 let. Je proto považován za strom života a síly, vyživován nějakou neznámou silou. Dnes strom patří pod ochranu UNESCO a je nazýván Poslem míru.

Kaštan jedlý (Castanea sativa) je známý svými léčivými účinky. Již svatá Hildegarda z Bingenu (12. století) jej doporučovala na srdeční slabost, dobrou náladu, mozková oslabení i žaludeční či jaterní bolesti. Dnes se plody používají pro vysoký obsah vitamínů a minerálů pro podporu imunity a detoxikaci těla. Vitamín C je v kaštanech zastoupen stejně hojně jako v citronu. Kaštany jsou vhodné pro udržení štíhlé linie i pro ty, co si přejí hubnout. Jsou nízkokalorické a odkyselují tělo. O vánocích známe vůni kaštanů z vánočních trhů a možná, že jsou pečené kaštany i tvojí oblíbenou vánoční pochoutkou. Během roku se dá koupit pro zdravé vaření kaštanová mouka. Kaštan je určitě vhodné zařadit do svého jídelníčku.

Ve středomoří byl a je jedlý kaštan velice oblíbeným stromem. Staří Řekové a Římané jej pěstovali, aby lidé měli co jíst v dobách hladu. Plody byly dokonce používány jako platidlo. Řekové ho zasvětili a uctívali jako strom Boha Dia. Křesťanství zase považovalo kaštan za symbol cudnosti a neposkvrněného početí. Stejně jako pevná skořápka chrání ovoce před nebezpečím, víra v Ježíše chrání člověka. Rovněž je symbolem vzkříšení, protože přežije i silné prořezávání.
Postupně kaštan nachází svůj domov také ve střední Evropě, kde se ze začátku nejčastěji pěstoval v klášterních zahradách. Skrze mnichy se pravděpodobně dostal až do Anglie. V ČR se vyskytuje spíše ojediněle, je u nás kolem 500 vzrostlých stromů a 3 kaštanové sady. Kaštan jedlý nemá nic společného s kaštanem, který známe - jírovec maďal. Oba jsou z jiné čeledi rostlin.

V České republice najdeme nejstarší jedlý kaštan v kaštance Nasavrky (u Chrudimi). Jmenuje se "Knížák" či "Kněžák", má obvod kmene 534 cm a je starý kolem 240 let. Je vlastně takové dítě oproti kaštanu na Sicílii. ;)

 

A jaké sdělení k místu "Kaštan sta koní" pro nás má Sanat Kumara?

"Moji drazí, s láskou vás seznamuji s tímto šlechticem Země. Stejně jako ve skalách, i ve stromech se ukrývá moudrost Země. Historie se zde stává přítomností a energie kaštanu vás hostí. Námaha, kterou jste vynaložili k cestě do tohoto místa, je odměněna silou, která z nitra Země skrze kaštan prýští. Dopřej si chvilku spočinutí v energii kaštanovníku, který tě svou láskou objímá. Tak dlouho tu stojí, že pamatuje mnoho z historických událostí Země. Svou energií tak dokáže tišit a klidnit to, co je ve tvém energetickém systému historií rozbouřené. Co sis zapsal. Přinesl s sebou jako nevyřešené. Co sis uložil pro současné zpracování, a co je ve tvém energetickém poli vnímatelné, že to na správný čas vyčkává.

Spoj se s moudrostí kaštanu a s jeho léčivým polem, který je jako jemný závoj, se kterým si vítr kolem tebe, ve tvé auře pohrává. Spoj se s krystalickou mřížkou, ze které tento kaštan čerpá sílu a dovol si i ty pronést prosbu o sdílení energií. Možná ti bude dovoleno dotknout se vibrací, ze kterých kaštan žije a sílí. Jsou to mohutné proudy života.
Kaštan si zvolil místo svého růstu na spojnici bodů, které vyživují povrch Země. Je to extrémně silný energetický bod a jedna část kmene je neustále dobíjena vitální silou, jenž tímto místem proudí na povrch Země. Dotkni se svou merkabou přítomnosti stromu a vnímej, co vše tímto kontaktem získáváš. Probíhá pak vzájemná výměna.

Ty čerpáš od stromu moudrost o přírodních zákonech a vztazích Země a zároveň dočerpáváš své energetické pole a strom od tebe získává moudrost lidské říše a energii vykoupení. Každý z lidí je nositelem této vzácné energie na Zemi a se vzestupem je čím dál více důležitější, aby byla tato energie přenášena od lidí do krajiny. Strom ji pak skrze kořenový systém posílá k Zemi dál a ta si ji rozvádí svými jemnohmotnými systémy do míst, která tento způsob léčení potřebují. Vzájemná výměna umožňuje zůstat říším v harmonii spojení.

Kaštan je známý svou léčivou silou, kterou ti nyní předává, a pokud potřebuješ vitalizovat své tělesné orgány, dovol si v této energii spočinout tak dlouho, jak si to tvé tělo žádá. Naslouchej mu. Naslouchej svému tělu a nepřeceňuj ani nepodceňuj jeho stav. Pokud k sobě dokážeš být upřímný, pak poznáš, kdy je přenos u konce, kdy se máš s kaštanem rozloučit a za energii poděkovat. Zkompletuj pak svou merkabu a uvědom si stav "tady a teď". Kaštan sta koní ti děkuje za tvůj energetický výlet.

Užij si tedy vzájemnou výměnu energií a o tomto obohacení nepřemýšlej. Začlení se jednoduše do tvého myšlení. Tak, jak to má být, když máš otevřené srdce a jsi připraven svůj život ve vyšších vibracích na Zemi žít.

S láskou tvůj přítel Sanat Kumara"

 

Užij si energii tohoto místa a spoj se s tímto kaštanem kdykoli, když tě k tomu navede tvá intuice. Právě ta je pro tebe navigátorem a zároveň jistotou, že to, co se odehrává, bude oboustranné. Užitečné jak pro tebe, tak i pro Lady Gaia.

Po uvědomění si svého těla se na závěr tohoto textu dobře uzemni.

Kdekoli jedlý kaštan potkáš, je krásným vznešeným stromem a určitě stojí za to, si ho v sadech nebo v přírodě všimnout.

S přáním krásných cestovatelských zážitků

Marketa Selinijana

 

Poznej krásy tohoto místa:

 

Foto © Marketa Selinijana, www.arantia.cz